Filip Gábor na EduFóru promluví o významu her ve vzdělávání

By | 15.3.2024

Filip Gábor z Playversity působí na Masarykově univerzitě i Univerzitě Karlově, věnuje se hravému přístupu ke vzdělávání. Na konferenci bude mít prezentaci na téma „Využití game-based learning ve školách i ve firmách“.

„Krásný den. Moje jméno je Jana Obdržálková Čejpová a dnes tady točím krátký rozhovor pro platformu EduFórum, na kterou vás srdečně zveme. Naším dnešním hostem je Filip Gábor, který právě na EduFóru bude vystupovat. Dnes vám poví něco krátce o sobě, o tom, jak se dostal ke svému projektu a co je jeho cílem. Ahoj, Filipe.“

„Ahoj a děkuji za krásné uvítání.“

„Filipe, pověz nám něco krátce o sobě a k tomu, jak ses dostal k vašemu projektu.“

„Moje jméno je Filip Gábor a jsem školitel a facilitátor. Zaměřuji se na neformální vzdělávání a na hravost v učení – na to, aby bylo učení interaktivnější, zajímavější, zábavnější a v konečném důsledku i kvalitnější. Zhruba před deseti lety jsem se začal točit okolo využívání her a herních mechanismů ve vzdělávání. Na školeních, které jsem vedl, tak účastnictvo často experimentovali s tím, jak využívat hry, deskovky, simulace, únikovky v učení, ve vzdělávání. V zásadě potom jsme s kolegy a s kolegyněmi vybrali 15 nejlepších her a intenzivně jsme se věnovali zdokonalování. Do toho jsme začali pár vyvíjet, a tak postupně vznikalo Playversity jako online platforma, která se snaží přepisovat zaběhnuté koleje od vzdělávání.“

„Říkáš Playversity, to je název vaší platformy, vašeho projektu. Povíš nám něco o tom? Ještě krátce prosím, abychom nalákali na EduFórum?“

„Ano, určitě. Posláním Playversity je rozvíjet úlohu her v učení a v zásadě i podporovat vzdělavatele a vzdělavatelky v tom, aby využívali hry, hravé přístupy, herní mechanismy ve své vlastní praxi. Aktuálně je to web, který obsahuje bohatou sbírku zdrojů, včetně podrobných manuálů, příruček a plných verzí cca třiceti vzdělávacích her, simulací, rolových her, případně i deskovek a escape roomů nebo nějakých věcí, které jsou spojené s únikovkami. Většina těch materiálů je ke stažení zdarma a většina her je vlastně v print to play verzi, takže stačí je stáhnout, vytisknout, nastříhat a pracovat s nimi. U každý z nich existuje vždy i nějaký manuál pro facilitátora, facilitátorku, a takto vytváříme relativně dostupný a snad i cenný zdroj pedagogů a pedagožek na celém světě.“

„Díky za představení. Zní to lákavě a hravě. A milí diváci, pokud se chcete dozvědět více, tak vás zveme spolu s Filipem a dalšími na EduFórum do Prahy, které bude 21. 3. Neváhejte a přijďte! Budeme se těšit, Hezký den.“